Artık değişimin vakti gelmişti. Heteroseksizm bölükleri Dünya’ya kök salmış, sıkı sıkıya korunan gizli üslerinde ürettikleri Ahlakçı-Enerji sayesinde Heteronormativite’yi galaksiye yayıyorlardı. Bu gidişe dur demek üzere, Kliton’dan Tita-Zırhları ve Putka-Mobilleriyle uzay yollarına düşen bir grup Uzaylı Lezbifeminist, “Bu Dünya size kalmaz!” diyerek, gizli üsse sızmayı başardı ve Heteroseksizm Bölükleri’nin planlarını çaldı.

Şimdi ise bu planları tersine çevirmeye ve Ahlakçı-Enerji’yi galaksiden silmeye çalışan Uzaylı Lezbifeministler, tüm iletişim kanallarının sekteye uğradığı Kliton’la tekrar irtibata geçebilmek için bir radyo programı yapıyor. Her Çarşamba saat 21:00 ’de Nor Radyo’da.

Biz Klitonluların hikayesi özetle budur. Her hafta intergalaktik mesajlarımızla Dünya’dan Kliton’a uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Tabi bu yolculuk zor, bu yolculuk pek bi meşakkatli. İstanbul trafiği, metrobüs falan malum… Beyoğlu’na ulaşmak zaten ayrı dert. Ay yok bu kısım hiç havalı olmadı 🙂 Bi’ dakika durun, bu bölümü tekrar yazıyoruz!

Efendim dediğimiz gibi bu yolculuk pek bi zor, pek bi meşakkatli tabi. Radyo sinyalleri heteroseksist birimler tarafından kesintiye mi uğramıyor, gizli yayın bölgemiz heteronormatif ışınlar tarafından saldırıya mı maruz kalmıyor. Neler neler…

Türlü mecazlarla anlatageldiğimiz bu fantastik hikayenin aslına gelecek olursak: Kliton, hani şu gezegen olan, yaklaşık 6 buçuk ay önce çıktı yola. Nor Radyo ekibinden gelen bir teklifle başladı her şey. Pek bir heycanlandık tabi. “Nee, radyo programı mı? Nasıl yani? Ama nasıl olacak ki?” derken kendimizi Nor Radyo’nun o tatlı mı tatlı yayın odasında bulduk:) Şansımıza ilk yayınımızı özel yayın olarak açtık. 25 Kasım günü, eylemin hemen ardından, heyecanla radyoya koştuk. Yanımızda Diren, anlatıyor; şunu şöyle yapcaksınız, bunu böyle… “Edcast var ya, onu açıp mikrafonu kapadınız mı tamamdır; aman ha, bi’ de sakın şunlara dokunmayınnn! Çok kolay yahu, yaparsınız! Hem zaten ben bi kaç hafta daha eşlik edeceğim size.” (Sonraki hafta Diren yok! 🙂 )

İlk programlar heyecan içinde geçti. Aksaklıklar, dil sürçmeleri, kendimizi kaptırıp topyekün gullüme sarmalar… Tabii bir de uzunca bir süre uzay boşluğuna konuştuğumuzu sandık! Her hafta gidip bir buçuk iki saat kendi kendimize takılıyoruz diye düşünürken biz, sonra anladık ki mevzuu hiç öyle değilmiş! Biz sesimiz uzay boşluğunda bir yerlere gidiyor sanarken gelen mesajlar, yorumların samimiyeti ve güzelliği, bize, birilerine gerçekten ulaşıyor olduğumuzu hissettirdi. Tabii ki bu da ayrı bir motivasyon oldu bizler için. Evet belki o tita zırhlarına, putkamobillere sahip değildik ama bizim elimizde güçlüydü: heteroseksizmle mücadele etmek için sesimizi duyurabileceğimiz, hatta sadece İstanbul için değil, birbirimizi görüp dokunamayacağımız kadar uzaklarda olan arkadaşlarımıza dahi ulaşabileceğimiz iki saatlik yayınımız vardı.

Yarattığımız hikaye misali gerçekten uzaylı mıyız o kısmını hala tam çözemedik ama bu toplumda “marjinal”/“farklı”/“öteki”/”o biçim” diye adledildiğimiz bir gerçek. Biz uzaylı lezbifeministler ya da “ marjinaller” ya da “ ötekiler” neysek işte, yarattığımız bu tatlış gezegende kendi kurallarımızla yaşamaya devam edeceğiz. Eşlik etmek isteyen olursa bizi nerede bulacağını artık biliyor diye düşünüyoruz. 🙂

Her Çarşamba saat tam 21:00’de Nor Radyo’dayız! (Tamam tamam, hiçbir hafta tam 21:00’de başlayamadık kabul. 🙂 ) Son olarak, Kliton… Gezegen olan! (İşte bu kısım çok havalı 😉 )

Program arşivimize erişmek için:
https://archive.org/details/@kliton