İnternetin en yaratıcı queerlerinin bulunduğu buluşma uygulaması Lex kullanıcılarından en iyi sanal ve uzak mesafe randevu fikirleri

Şimdilerde dünyanın çoğunluğu sosyal izolasyonda ve zorunlu tecrit halinde; yüz yüze buluşmalar geçmişe ait bir şey haline geldi. Koronavirüs çağında insanlar hayallerindeki kişiyi bulmak ümidiyle çevrimiçi platformlara akın ediyor, hatta ilk buluşmalarını tamamıyla sanal yaşıyor. Kişilere ait görseller yerine kullanıcıların kendilerini tanıttığı metinleri öne çıkaran queer buluşma uygulaması olan Lex, kurucu ve CEO Kell Rakowski’nin verdiği bilgilere göre, Mart’ın ilk haftalarından itibaren yeni kullanıcıların akınına uğradı ve son 30 günde uygulama kullanılarak %30 daha fazla sohbet edildi.

Karantinadan önce dahi Lex kullanıcıları, fotoğrafların profillerin temelini oluşturduğu diğer buluşma uygulamalarının kullanıcılarının aksine buluşma önerilerinde yaratıcı olmak durumundaydı; zira Lex kullanıcıları kendilerini anlatan, nelerden hoşlandıklarını ve ne aradıklarını belirten kısa metinlerden oluşan ilanlar yoluyla kişiliklerinin ön plana çıkmasını sağlıyor. An itibariyle yani salgının tam ortasında, birileriyle global ölçekte bağlantı kurmak için yeni yollar bulmaya başladılar. “Pek çok kişi dünyadaki diğer insanlarla temas etmek amaçlı video buluşma etkinlikleri düzenliyor” diyor Rakowski. Uygulama sayesinde şimdiye dek gerçekleşen olağanüstü bir dizi etkileşimden söz ediyor: “Montreal’de bir kullanıcı 30 kişilik bir Zoom brunchı organize ederken, bir diğeri zorunlu işçilere çıplak resimlerini göndermeyi teklif etti; bir başkası ise çiftlere erotik hikayeler okudu ve telefon seksi yaptı.”

Queerler genelde her duruma çare bulmak ve mecburiyetten uzun mesafe temaslara açık olmak   durumundadır. Rakowski, “geniş bir queer camianın var olmadığı bir yerde yaşıyorsanız; şehrinizin, bölgenizin ve hatta ülkenizin dışındaki insanlarla buluşmaya daha açık olacaksınızdır” diye belirtiyor.  İlk defa yapıyorsanız sanal bir buluşma gerçekleştirmek veya uzun süreli partnerinizden uzakta karantinada daha yaratıcı bir buluşma ortamı ayarlamaya çalışmak zorlayıcı olabilir. Fakat, daha yaratıcı fikirlerle gelmek, ister uzun yıllardır devam ediyor olsun ister daha yeni başlamış olsun, ilişkinizi canlandırabilir ve hatta karantinadan kaynaklı keyifsizliği ve sıkıntıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Aşağıda, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi role play [ÖK1] oyunundan ve özenle hazırlanmış bir yemekten rehberli meditasyona ve birbirinizin doğum haritasını okumaya kadar, Lex kullanıcılarından ilhamla derlenmiş ve izinleriyle yayımlanmış 21 mükemmel buluşma fikri bulunuyor.

1. Mum Işığında Romantik Bir Akşam Yemeği ve Gezinti Planlayın

Karantina altındaki bir şehirde veya bölgede ikamet ediyorsanız, muhtemelen bir süredir akşam yemeğine çıkamamışsınızdır. Lex kullanıcısı @nickinix14 şöyle yazıyor: “Sosyal mesafe yemekleri paket söyleyip yiyemeyeceğimiz ve yanında şarap içip hislerimizden bahsedemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. “Yakınınızdaki favori restoranınızdan abartılı bir yemek söyleyin, ışıkları kısın, birkaç mum yakın ve FaceTime’da ya da Zoom’da birbirinizin gözlerine bakarak romantik bir yemek yiyin.  [ÖK2] 

Sonrasında, bir başka Lex kullanıcısı @deadshoppingmallrat’ın önerdiği üzere, Spike Jonze’nin Her filmindekine benzer bir şekilde mehtaplı bir gece yürüyüşüne çıkın. Bunu video konuşmanızı dışarıya (güvenlik önlemlerini alıp) taşıyarak yapabilirsiniz ya da Zoom sanal arka planlarını deneyebilirsiniz. “Son zamanlar tuhaf ama romantizm daha ölmedi” diye yazıyor @deadshoppingmallrat, “Birbirimizin yapay zekalı Scarlett Johansson’ı ve Joaquin Phoenix’i olabiliriz. Hadi kafaları Zoom’da güzelleştirin ve birbirinizi sanal yürüyüşlere çıkartın.”

2. Role Play Oynamaya Deneyin

“Bu sıkıntılı, yalnız günlerde DND ya da diğer rol değiştirme oyunlarını oynamak isteyen var mı?” diye soruyor @pasteleton isimli Lex kullanıcısı kendi ilanında. Dungeons and Dragons ya da diğer rol değiştirme oyunlarını denemek isteyenler var ise, bunu sanal bir buluşma esnasında yapmak sizi yakınlaştırabilir; zira bu oyunlar birlikte bir hikâye üretmeye dayalı. Daha fala tüyo ve ilham için karantinada oynanabilecek oyunlar üzerine hazırladığımız uzun kılavuzumuza bir göz atın.

3. Süslenip Defile Yapın

Instagram adıyla anılmak isteyen Lex kullanıcısı @srhleck “video buluşmalarında süslenip güzel görünmek için bana bir sebep gösterin” diyor. Eğer ikiniz de bir süredir görüşemediğinizden birbirinize güzel görünmek istiyorsanız, süslü bir “buluşma” kıyafeti giymeyi deneyin ve ekran karşısında şöyle bir dönerek kendinizi gösterin. Eğer bunu daha bir buluşma gibi buluşma haline getirmekse niyetiniz, farklı bir tema seçip ona göre kuşanmayı deneyin ve odalarınızda adeta bir defiledeymiş gibi yürüyün.  

4. Google Haritalarda Memleket Turu Yapın ya da Seyahat Planlayın

Yolculuğa çıkma hevesindeyseniz veya memleketinizi özlüyorsanız, Google Harita uygulamasının cadde görünümünü ve Zoom’un paylaşım özelliğini kullanıp buluştuğunuz kişiye (karantina bitince gitmek istediğiniz) favori tatil mekanınızı gösterin veya memleketinizde ona bir tur attırın; böylece sizi daha iyi tanıyabilir. 

5. Birbirinizin Doğum Haritalarını Okuyun

Biraz daha içe dönük gözlemsel ve daha kişisel bir aktivite olarak, birbirinizin doğum haritalarını okuyabilirsiniz ve karşınızdaki insanı burcu aracılığıyla tanıyabilirsiniz; tıpkı Lex kullanıcısı @astroyogi’nin önerdiği gibi: “yıldızlardan bahsetmek, hislerin kaynağından konuşmak ve dünyanın nereye doğru gittiği üzerine spekülasyonlar yapmak için cadılıkla alakalı bilgi sahibi şifacı femmeler arıyorsanız …Hadi biraz astralleşelim.”  Co—Star ve The Pattern gibi uygulamalar birbirinizin haritasına bakmak için iyi birer kılavuz olabilirler; ama denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış Cafe Astrology sayfasına da her zaman bakabilirsiniz.

6. Karşılıklı Birbirinize ya da Beraberce Tarot Bakın

Tarot uygulayıcısı olan Lex kullanıcısı @aileenjo “hadi kartlarınızı okuyayım” diyor. Hâlihazırda bir tarot desteniz varsa veya bulabiliyorsanız, video sohbetinde birbirinizin kartlarını okumaya çalışın.  Eğer tüm bu öğrenme süreci zor geliyorsa, tarot bakan biriyle video sohbeti ayarlayarak beraberce de kartlarınızı okutabilirsiniz.

7. Yapması Cesaret İsteyen Yemekleri Beraber Yapmaya Girişin ya da Aynı Tarifi Karşılıklı Yapmayı Deneyin

Lex kullanıcısı @axellemnn kişisel ilanında “bu akşam pişireceğiniz yemeği yapmanıza yardım edebilirim” diye yazıyor. Ya aynı yemeği karşılıklı olarak pişirmeyi deneyin ya da daha özel ama sade, brunch benzeri, birbirinizle yemeğinizi paylaştığınızı hissettirecek bir şeyler hazırlayın. Yemeği hazırlarken her adımda birbirinize yardımcı olun ve en sonunda ortaya çıkanı ekranlarınızdan paylaşın!

8. Birbirinize Yemek Gönderin (Güvenli Bir Şekilde Yapabilecekseniz)

Lex kullanıcısı @terracotta “kapınıza soğuk sıkım ekşi hamur mayası bırakabilirim” diyor. Eğer güvenli bir şekilde yapabilecekseniz, birbirinize olan duygusal yakınlığınızı göstermek için kapı önlerinize yemek, hamur işi veya başka güzel şeyler bırakabilirsiniz.

9. Bir TV Şovunun, Dizinin ya da Film Serisinin Bütün Bölümlerini Beraberce İzleyin

 “Birlikte ponçikleşelim ve birbirimize eşlik edelim. Bir TV şovunun, dizinin ya da film serisinin bütün bölümlerini izleyip gün boyu üzerine konuşalım, olmaz mı?”[ÖK3]  diye soruyor Lex kullanıcısı @iamdesx. Dürüst olalım, karantina başladığından beri zaten tonlarca filmi ve diziyi bir oturuşta izleyip bitirdik. Netflix Party, Zoom screen share, TwoSeven ve diğerleri aynı anda aynı şeyi izlemenizi ve izledikleriniz üzerine birbirinizle eş zamanlı konuşmanızı sağlıyor. Bir yerden başlamak istiyorsanız stres gideren izleme rehberine göz atın ya da (kapsamlı bir lezbiyen filmleri veri tabanı olan) The Dykerion Collection’ı veya Letterboxd’un şahane LGBTQ+ film listesini inceleyin. 

10. Sanal Sanal Sarılın

Ekrana sarılmak başta biraz yalnız hissettirebilir; fakat Lex kullanıcısı @coryander27 birkaç kolay uygulanabilir adıma vurgu yaparak kucaklaşmayı daha gerçek hale getirebileceğimizi söylüyor: “En sevdiğimiz pijamamızı giyip uyku öncesi içmeyi sevdiğimiz içeceği elimize alıp (benimki rooibos çayı) yatağa uzanalım ve kamera aracılığıyla birbirimizi öpüp kucaklayalım.”

11. Birbirinizin Resmini Çizmeye Çalışın

@hanno isimli Lex kullanıcısı son ilanında şu neşeli fikri ortaya atıyor: “Sen: Benden yaklaşık iki metre uzaktasın,” diyor ve ekliyor: “Ben: Bu beraber yürüyüş süresi boyunca, ne kadar hoş olduğunu anımsayabilmek için sana bakıyorum; böylece tekrar odalarımıza tıkıldığımızda bu hoşluğu tuvale yansıtabilirim.” Evet bu bir Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi şakası. Ama filme dair doğru olan bir şey var ise o da birbirini çizmenin, birbirinin resmini yapmanın alabildiğine eğlenceli, samimi ve hatta erotik bile olabileceği. FaceTime’da oturup birbirinize bakın ve birbirinizin portresini yapın; sonra dışarıda şartlar güvenli ise buluşup ortaya çıkan eserlerinizi birbirinize verin.

12. El İşi Yapın

@delarosa413 isimli Lex kullanıcısı “Örgü örmeyi öğreniyorum; yapmaya çalışmak ve insanlara bundan bahsetmek istiyorum; yeni saplantım oldu” diyor. Karantinadayken sonsuz sayıda el işi ile uğraşma imkânınız var: örgü, kroşe, nakış, batik ve başkaları için maske yapmak, bunların hepsi partnerinizle birlikte yapabileceğiniz terapötik ve eğlenceli çalışmalar.

13. Kendi Sanal Dans Partinizin DJ’i Olun, Ortak Şarkı Listesi Yapın ya da Beraber Canlı Bir Şova Katılın

Karantina dahilinde şu anda konserler, canlı etkinlikler ve dans partileri iptal edildiği için, pek çok Lex kullanıcısı müzikal anlamda başkalarıyla temas kurmak istediklerini söylüyor. @_bali.la_ isimli kullanıcı, başkalarıyla aynı anda Spotify veya SoundCloud dinlemeye imkân veren AuxParty  hizmetiyle ekranda kolaylıkla sessiz bir diskotek kurup “sanal dans partisi” yapmayı öneriyor. Bir başka kullanıcı @livyal, “Bana bir şarkı gönderin, karşılığında ben de size göndereyim” diyor; böylelikle karşıdaki kişinin müzik zevkini öğrenmek ve ortak bir çalma listesi oluşturmak da mümkün.  Eğer daha az yorucu bir şekilde eğlenmeyi arzu ediyorsanız, Club Quarantine  ya da çevrimiçi hale gelen Papi Juice or Bubble_T gibi yerel NYC queer partilerine Zoom aracılığıyla katılmayı deneyebilirsiniz.

14. Animal Crossing Oyununda Birbirinizi Ziyaret Edin

Animal Crossing video oyununda queerler zaten birbirilerinin kasabalarını ziyaret edip meyve eğiş tokuşu yapıyorlardı. Ama Switch’e erişiminiz yoksa, Lex kullanıcısı @thisladylatrice’in önerdiği üzere, belki sadece birinden kendi kasabasını anlatmasını dinleyebilirsiniz ve bu kişi video sohbet yoluyla sizi sanal bir tura çıkarabilir: “Switch’im yok ve alamayacağım ama büyürken oynadığım favori oyunumdu” diyor: “Birinin kendi kasabası hakkında konuşup durmasına bayılıyorum! Birinin tutkunu olduğu bir şeye dair heyecanlandığını duymak en sevimli şey!”

15. FaceTime’da Birlikte İş Yapın ya da Ders Çalışın

Tamam, kabul edelim gerçek bir buluşma değil bu. Ama ayrı düşen ve ekranda birbirlerini birazcık daha fazla görmek isteyen çiftler, arka planda FaceTime ya da Zoom açıp çalışmalarına devam etseler olmaz mı? @anaballer isimli Lex kullanıcısı pomodoro yöntemini kullanmayı öneriyor: “Haydi çalışırken birbirimize eşlik edelim” diye yazıyor, “bir görüşme açabiliriz, 25 dakikalığına kendi yapmamız gereken işleri yapar, sonra da 5 dakikalığına sohbet edip havayı değiştirip tekrar çalışmaya döneriz.”

16. Birbirinize Yeni Bir Şey Öğretin ve Ortak Hobiler Edinin

Biriyle tanışmaya başlarken, birbirinize kendi becerilerinize ve tutkunu olduğunuz hobilerinize dair ders verebilirsiniz. Bu birine enstrüman çalmayı veya bahçecilik öğretmek veya nasıl makyaj yapılacağını göstermek bile olabilir. Sınır sizsiniz, sınırsızsınız!  @smalltiddynisa isimli kullanıcı ona kaykay öğretecek bir arkadaş arıyor: “Kim bana kaykay öğretmek ister! Kıçımın üstüne düşe düşe azimle öğreneceğim zamanı dört gözle bekliyorum ve düşüşlerime gülecek ve havalı yara izlerime hayran olacak birini istiyorum!”

17. Kendi Kitap Kulübünüzü Açın ya da Var Olanlardan Birine Katılın

Kelimenin gerçek anlamıyla bir kitabın aynı sayfasında buluşun! Birlikte yeni bir kitaba başlayın ve birbirinizin okuma hedeflerini takip edin. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ya da daha fazla kişinin varlığına ihtiyaç duyuyorsanız, sanal bir kitap kulübüne katılın. @tashtash isimli kullanıcı Lex ilanında kendi kitap kulübünün reklamını yapmış:  Literate Gays: “Los Angeles’ta queer metinler okuyup üzerine tartışan bir grup queer…Bu ay Zoom’a geçtik, neden bütün dünyayı bize katılmaya davet etmeyelim ki!”

18. Beraberce Çılgın Saç Modelleri Yapın

@dj_gabgab isimli Lex kullanıcısı şöyle yazıyor: “(kıvırcık) saçımı kesmek istiyorum ama neye benzeyeceğini bilmiyorum ve internette de emsal olabilecek bir model bulamadım.” Bu süreçte herkesin saçı uzadığından ve acayip göründüğünden, birbirinize saçlarınızla ilgili tavsiye vermek, birbirinizin saçını kesmek ya da şekillendirmeye yardımcı olmak için buluşmalar planlayın. Tüyolar için, buraya bakın: “How to Do Something Drastic to Your Hair During Quarantine.”

19. Mektup Arkadaşı Olun

Zoom yorgunu olmuşsanız ya da sadece ekrandan biraz uzaklaşmak derdindeyseniz, bir ilişkiyi aheste aheste inşa etmek için mektup yazmak iyi bir yöntem olabilir: “Bana mektup yazmak ister misiniz?” diye soruyor ilanında @velvet.florals: “Karantinada olan biten ilginç şeyleri birbirimize anlatabilir, birbirimize çay ya da sticker gönderebilir ya da bayıldığımız şiirleri veya alıntıları paylaşabiliriz.”

20. Rehberli Meditasyon ya da Esneme Egzersizleri Yapın

Pek çok Lex kullanıcısı, bilhassa stresli zamanlarda zihin sağlığına kanıtlanmış faydaları olan rehberli meditasyon ve esneme seanslarını bir video buluşmaya dönüştürmeyi önermiş. Farklı meditasyon uygulamalarını deneyin veya rutin esneme videoları için YouTube’da gezinin.

21. Ve tabii… Cinsel İçerikli Mesajlar Gönderin

Sonuncu ve en önemlisi: Kamerada sohbet ederken ya da mesajlaşırken çizginin dışına çıkın. @cirsium isimli Lex kullanıcısı “telefon ekranlarımızın yanakları al al oluncaya dek onay dahilinde cinsel içerikli yazılar” değiş tokuş etmeyi öneriyor. Eğer pek deneyiminiz yoksa ya da sadece biraz uzman tavsiyesine ihtiyaç duyuyorsanız, şu rehbere bir göz atın: how to have video sex with a partner or audience.  Tereddüt ediyorsanız, beraberce erotik yazılar okuyup ya da ateşli bir film izleyip kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Yazı: Michelle Kim

Çeviri: Karlos

Metnin orijinaline şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.them.us/story/21-quarantine-virtual-first-date-ideas#intcid=recommendations_default-popular_d9b719fa-bbf2-49eb-aff5-e2b1883f3043_popular4-1